Jeanne Lanvin (1867 – 1946)
Urodzona w Paryżu w 1867 roku, jako nastolatka pracowała jako szwaczka. Otworzyła własny sklep w 1889. Czerpiąc inspiracje z kulturalnego dziedzictwa innych nacji, tworzyła swoje własne wzory i unikalne kolory. Była jedną z pierwszych projektantów, którzy prezentowali nowe kolekcje cztery razy w roku.
Gabrielle „Coco” Chanel (1883 – 1971)
Gabrielle Chanel pochodziła z Francji. Na początku swojej kariery pracowała jako szwaczka. Pierwszą pracownię modniarską otworzyła w Paryżu. W książce „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem” autor opisuje, że Gabrielle nigdy nie nauczyła się dobrze szyć i wciąż kłuła się w palce. Ikoną stała się jej „le petit noir”, czyli mała czarna – krótka, nieskomplikowana sukienka w kolorze czarnym. Spopularyzowana w latach 20-tych XIX wieku jest aktualna do dzisiaj. Każda kobieta ma taką kreację w swojej szafie.
Cristóbal Balenciaga (1895 – 1972)
Z pochodzenia Hiszpan. Od dziecka pracował ze swoją matką, któ
ra była szwaczką. W 1917 roku otworzył swój własny dom mody w San Sebastian w Hiszpanii. Przeprowadził się do Paryża, by tam w roku 1936 założyć dom modniarski. Jest znany z sukienki z ogonem pawia. W 1968 roku Balanciaga zaprojektował stroje stewardes francuskich linii lotniczych.
Christian Dior (1905 – 1957)
Tak jak Chanel pochodził z Francji. Studiował politologię, odbył służbę wojskową, następnie w małej galerii sztuki sprzedawał obrazy Pablo Picasso. W 1946 roku, wspierany przez Marcela Boussac – ówc
zesnego najbogatszego człowieka we Francji – otworzył własny paryski dom mody. Christian Dior był nominowany do Oscara za najlepsze kostiumy w filmie „Stacja końcowa” z 1953 roku. Dior był bardzo przesądny i polegał na poradach wyczytanych z kart tarota.
Pierre Balmain (1914 – 1982)
Kolejny Francuz w zestawieniu. Podczas studiowania architektury pracował dorywczo u różnych projektantów i tak poznał Christiana Diora. Swój własny dom mody otworzył w 1945 roku. Balmain stworzył „Nowy Styl Francuski”, w którym skupił się raczej na solidnej konstrukcji stroju oraz czystych, prostych liniach niż na błyszczących, przesadnie zdobionych elementach garderoby. Jako jeden z pierwszych projektantów docenił potencjał rynku amerykańskiego. Pracował przy produkcji wielu filmów jako kostiumograf.
Karl Otto Lagerfeld (1933)
Urodził się w 1933 roku w Hamburgu, w Niemczech. W latach 50-tych XX wieku wyemigrował do Paryża, gdzie wygrał ważny konkurs mody, co zapewniło mu pracę w najlepszych francuskich domach mody – Balmain, Patou, Valentino. Od 1983 roku keiruje domem mody Chanel. Ma także swoją własną markę sygnowaną własnym imieniem i nazwiskiem.
Yves Saint Laurent (1936 – 2008)
Francuz urodzony w Algierii. W wieku 18 lat wygrał międzynarodową nagrodę Woolmark w konkursie na projekt sukienki koktajlowej. Pokonał Karla Lagerfelda i został zatrudniony przez Christiana Diora. Po śmierci mentora przejął jego dom mody Dior i uratował firmę przed bankructwem. W 1962 roku założył swoją własną markę. Stworzył „le smoking”, czyli damski smoking. Rozumiał, że tańsze ubrania dotrą do szerszej klienteli.
Donatella Versace (1955)
Włoska projektantka. Wiceprezes domu mody Versace. Jej brat – Gianni Versace – w 1978 stworzył własną markę i poprosił Donatellę o pomoc. Pracowali razem w latach 80-tych i 90-tych. Po tragicznej śmierci Gianniego (został zastrzelony), Donatella przejęła markę i zostałą głównym projektantem.