Kiedy w 1991 roku odnaleziono mumię w lodowcu w Alpach Ötztalskich, okazało się, iż mężczyzna z lodu ma na sobie buty! Były zrobione ze skóry jelenia oraz traw a ich wiek został oszacowany na 5300 lat. To znalezisko oraz badania chińskich szkieletów liczących 40,000 lat a także malowidła z jaskini w Altamirze datowanych na 15,000 – 20,000 lat przed naszą erą świadczą o tym, że człowiek bardzo wcześnie zdał sobie sprawę, iż powinien chronić swoje stopy przed zimnem, gorącem i innymi czynnikami zewnętrznymi.
Najstarsze buty
Obecnie nie można dokładnie stwierdzić, który but był pierwszy. Każdy klimat wymagał innego rodzaju obuwia. Używano skór zwierząt, liści, wełny, itp. Wczesne rodzaje butów miały za zadanie chronić przed zimnem i gorącem. Masowa migracja i krucjaty umożliwiły mieszanie się różnych typów obuwia.
Obuwie w świecie antycznym
Starożytni Egipcjanie chodzili boso. Zakładali sandały tylko na szczególne okazje lub kiedy wiedzieli, że mogą się zranić w stopy. Biedni nosili sandały z liści palmy lub papirusu, bogaci ze skóry. Grecy nie przepadali za butami. Zakładali obuwie na specjalne okazje. Jednakże przez resztę czasu chodzili boso. W Starożytnym Rzymie w końcu doceniono buty. Sandały dla mężczyzn i zakryte obuwie dla kobiet. Obuwie świadczyło o statusie. Patrycjusze nosili drogie czerwone sandały z ornamentami. Plebs ubierał skórzane sandały.
Buty w erze baroku
W baroku buty kobiet i mężczyzn zasadniczo się nie różniły, chociaż styl i materiał były inne wśród różnych klas społecznych. Dla zwykłego mieszczanina ciężkie, czarne obcasy ze skóry a dla arystokraty ten sam kształt z lekkiego drewna. Dopiero na początku XIX wieku buty zaczęły być odmienne w zależności od płci – kolor, obcas, kształt. W tym okresie niezwykle popularne stały się botki.
Wiek XIX i XX
Dopiero w latach 50-tych XIX stulecia zaczęto rozróżniać but prawy od lewego, wcześniej para była prosta i wyglądała jednakowo. Z nadejściem XX wieku obuwie zmieniało się z dekady na dekadę. Miało to związek z rozwojem nowych technologii i coraz większym zainteresowaniem modą.