Skandynawia kojarzy nam się głównie z naturą i zielenią – wodą, fiordami, z zimnem i śniegiem. Baśniami, legendami, jednym słowem bajkowy obraz, który chciałoby się przenieść do własnego domu.
Zarówno w ubiorze, jak i w wystroju wnętrz, styl skandynawski cechuje się z niezwykłą prostotą, elementami zwierzęcymi ale przede wszystkim z czymś niezwykłym, magicznym i szlachetnym.
Każdy z nas miał lub chciał mieć choćby sweter czy czapkę z norweskim motywem, płatkami śniegu, tudzież gwiazdkami, może nawet jakimś łosiem czy reniferem, które zimą są coraz częściej dostępne w sklepach na terenie całej Polski. Są to najczęściej Jakościowo bardzo dobre ubrania. Jest to również dominujący styl przy zimowej odzieży sportowej.
Najchętniej obierane kierunki wystroju wnętrz
Świat się zmienia, a Skandynawia jest ciągle jak najbardziej na topie. Staje się nie tylko kierunkiem wyjazdu, ale też coraz częściej przywozimy jej cząstkę do Polski. Tworząc na przykład niebagatelne wnętrza z dekoracjami skandynawskimi, sprawiamy, że nasz dom będzie się zawsze dobrze prezentował, dzięki czemu możemy liczyć na podziw ze strony znajomych.
Ktoś może postawić pytanie, dlaczego tak wiele osób zachwyca się czymś takim, dlaczego nie styl polski albo amerykański, czemu nie chiński czy japoński? Trzeba przyznać, że styl skandynawski, w swojej prostolinijności, jest przede wszystkim bardzo praktyczny. Mowa tu oczywiście o współczesności, nie sięgamy do czasów Wikingów, choć nadal można spotkać osoby zafascynowane tamtą epoką.
Wpływ historii na rozwój stylu
Oczywiście fakt, że Skandynawia ma inne podejście do wystroju wnętrz ma swoje korzenie w historii tych krajów. Moda bowiem nie rozwija się w oderwaniu od rzeczywistości. Można przyjmować lub odpierać zewnętrzne wpływy. W ten sposób, walcząc niejako z narzucającym się europejskim przepychem, kraje północne pozostały wierne swojej tradycji.
Urok w prostocie
Dlatego też dziś styl skandynawski stał się atrakcyjnym dla ludzi z całego świata. Ze względu na swoją użyteczność ale także dlatego, że jest przede wszystkim estetyczny, bez udziwnień, dodatków, zbędnych gadżetów, tworząc efekt czystości i przestrzeni. Nie oznacza to jednak całkowitego pozbawienia dekoracji. Idealnym wykończeniem takiego wnętrza mogą być minimalistyczne skandynawskie obrazy tudzież plakaty. Delikatna linia, często nieco abstrakcyjne jej pociągnięcie, opływowe kształty, nadają magicznego klimatu każdemu wnętrzu. Zdjęcia bogatej skandynawskiej przyrody, stały się niemal częścią nowoczesnego mieszkania, powiększając tym samym jego część o kawałek lasu czy łąki z łosiem.
Dobór kolorów
Na specjalną uwagę zasługuje również paleta kolorów, jej gama i nasycenie. Odcienie szarości, beżu czy przydymionego różu ale i też odrobina zieleni, sprawdzą się niemal na każdą okazję, dodając niezwykłej klasy, a połączenie bieli i czerni chyba nigdy nie wyjdzie z mody.
Taka jest też Skandynawia, kraina, gdzie szybko zapada długa i mroźna zima, ma swoje odzwierciedlenie w szeroko pojmowanej sztuce, której częścią może być świat mody, wzornictwa i stylu.
Wystrój taki najlepiej sprawdzi się przy filiżance dobrej mocnej kawy, rozgrzewającej herbaty, ciepłego koca i nastrojowej muzyki.